Warsztaty praktyczne dla higienistek i asystentek stomatologicznych

Termin:


Miejsce:


Ilość uczestników:


Cena:    Współorganizator:Komitet naukowy: 
Patronat medialny:
Sponsor:

ZAPISY>>>8 kwietnia 2022, piątek


EXPO Kraków, sala Budapeszt A


36 osób / warsztat Warsztat  


Cena

Warsztat
od 1 do 4

170 PLN / za 1 warsztat

Warsztat
od 1 do 4 

120 PLN / za 1 warsztat - pod warunkiem wykupienia kursu całodniowego 9.04.2022
Warsztat
od 1 do 4
120 PLN / za 1 warsztat - pod warunkiem
wykupienia uczestnictwa
w trzech lub czterech warsztatach łącznie


Polskie Stowarzyszenie Higienistek Dentystycznych 

dr n. zdr. Danuta Kaczmarska, Prezydent PSHD
        

     
BRAK WOLNYCH MIEJSC NA WARSZTATY: III i IV
Przyjmujemy zgłoszenia na listę rezerwową pod adresem: wojton@targi.krakow.pl 

-Sala BUDAPESZT A


PROGRAM:


10.00-11.30 I Warsztat I - Higienistka w praktyce klinicznej: prezentacja nakładek i szyn ze wsparciem farmakologicznym ProGUM +HA jako uzupełnienie procedur periodontologicznych

Prowadzący: dr n. med. Paulina Radoma 

​o prowadzącym >>>

 dr n. med. Paulina Radoma 


Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza na kierunku Filozofia - specjalność komunikacja społeczna oraz Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kier. higiena dentystyczna. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, a celem pracy doktorskiej była ocena udziału czynników klinicznych związanych z przewlekłym stresem w regulacji wydzielania kortyzolu, amylazy ślinowej i immunoglobuliny IgA w ślinie, na podstawie klinicznego badania psychiatrycznego i stomatologicznego oraz analiz biochemicznych śliny. Autorka publikacji w zakresu profilaktyki dentystycznej, współautorka „Vademecum asysty dentystycznej. Profilaktyka w gabinecie”, posiada wieloletnie doświadczenie w roli prelegentki na licznych kursach, konferencjach oraz sympozjach organizowanych dla zespołów stomatologicznych.


Warsztaty z krótkim wstępem teoretycznym, gdzie prowadzący zademonstruje praktyczne rozwiązania dla wspomagania procedur periodontologicznych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego w regeneracji tkanek miękkich po zabiegach możliwych do wykonania w gabinetach higieny dentystycznej. Na zlecenie lekarza dentysty.

11.45-13.15 I Warsztat II - Higienizacja osób z wybranymi przypadkami upośledzenia fizycznego, główne problemy, dobór środków i akcesoriów, współpraca w zespole

Prowadzący: dr n. zdr. Danuta Kaczmarska

​o prowadzącym >>>

dr n. zdr. Danuta Kaczmarska


Absolwentka Medycznej Szkoły Zawodowej w Szczecinie na kierunku higienistka stomatologiczna, następnie studiów licencjackich Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku Zdrowie Publiczne o specjalności „promocja zdrowia” oraz studiów magisterskich także US na kierunku Zdrowie Publiczne o specjalności zarządzanie i rachunkowość. Doktoryzowała się w Katedrze i zakładzie Propedeutyki i Fizykodiagnostyki Stomatologicznej kończąc Studium Doktoranckie na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym z zakresu diagnostyki fizykalnej u pacjentów leczonych stomatologicznie. Od wielu lat aktywnie pracuje w zawodzie i dla zawodu higienistki stomatologicznej w Polsce. Autorka licznych publikacji związanych ze stomatologią   oraz z działalnością branży stomatologicznej. Założycielka stowarzyszeń zawodowych skupiających higienistki stomatologiczne, autorka Podstaw Programowych i programów nauczania dla higienistek i asystentek stomatologicznych. Nauczycielka zawodu dyplomowanych i licencjonowanych higienistek stomatologicznych, od 20 lat autorka programów kursów z zakresu  kształcenia ustawicznego w wielu organizacjach jak CEDE, EXPO Szczecin, Expodent, Targi w Krakowie, IDS, od wielu lat także członek ADIA, EDHF i wielu innych organizacji.
W codziennej praktyce podczas rutynowych działań gabinetów dentystycznych, gdzie pracują higienistki stomatologiczne, trafiają się pacjenci o szczególnych potrzebach leczniczo-profilaktycznych adekwatnych do ograniczonych możliwościach fizycznych. Mają trudności w przemieszczaniu się, są po urazach doznanych w wypadkach, w czasie leczenia chirurgicznego  onkologicznego itp. Są też pacjenci w podeszłym wieku i ich możliwości fizyczno-manualne są mniejsze, jak je ocenić i zaplanować postępowanie. Każdy taki przypadek w higienizacji powinien być rozpatrywany indywidualnie, każdy będzie wymagał innego doboru zestawu środków, kolejności wykonania, odpowiedniej techniki oczyszczania płytki, akcesoriów wspomagających, diety itp.; zakresu wiedzy, etyki  i znajomość procedur, które powinna znać higienistka w kontakcie z pacjentami szczególnych potrzeb.

13.30-15.00 I Warsztat III - Higienistka w praktyce klinicznej: kontrola infekcji przy zabiegach usuwania złogów nazębnych i polerowania koron zębów 

Prowadzący: mgr Ilona Rowińska

o prowadzącym >>>

mgr Ilona Rowińska

Absolwentka Medycznego Studium Zawodowego w Toruniu na kierunku higiena stomatologiczna . Następnie ukończyła na Uniwersytecie Bydgoskim studia I st. .eukacja w promocji zdrowia, kolejno studia magisterskie  również w Bydgoszczy. Zawodowe doświadczenia zdobywała w WPS w Toruniu w Przychodni Periodontologicznej. Uczestniczka wielu kursów i szkoleń zawodowych, autorka publikacji związanych z zawodem. Doświadczony i nagradzany za osiągnięcia nauczyciel zawodu w Policealnej Szkoły Medycznej w Toruniu. Wykładowca na szkoleniach podyplomowych współautorka Podstawy Programowej dla zawodu higienistka stomatologiczna. Egzaminator i autor zadań egzaminacyjnycch dla zawodu asystentka stomatologiczna. Członek PSHD i EDHF.​​
Prowadzący warsztat przedstawi zadania higienistki stomatologicznej w zakresie kontrolowania infekcji w warunkach klinicznych. Zademonstruje i omówi znaczenie wybranych środków chemicznych w codziennej pracy klinicznej jak i urządzeń będących do dyspozycji w gabinetach dentystycznych, omówi procedury stosowania ozonu oraz mechanicznego blokowania dróg rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Rolę zespołu w przygotowaniu do pracy w warunkach pandemicznych, zasady przeprowadzania zabiegów usuwania złogów jak i innych z zastosowaniem narzędzi rotacyjnych.

15.15-16.45 I Warsztat IV - Higienizacja pacjentów leczonych implantologicznie, program wizyt

Prowadzący: prof. Andrea Dotti

​o prowadzącym >>>

prof. Andrea Dotti
Pracuje we Włoszech w zawodzie lekarza dentysty od 2007 uczęszczał do Kliniki Stomatologii Zachowawczej w Modenie. Specjalizował się w badaniach nad włóknami szklanymi wstępnie impregnowanymi (w Turku z Prof. Pekka Vallittu) oraz współpracował w tym temacie z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej (Prof. Ing Andrea Baldini i Antonio Strozzi), Uniwersytetem Modena i Reggio Emilia. Od października 2007 r, jako lekarz stażysta, praktykował w Klinice Chirurgii Jamy Ustnej i chirurgii szczękowo-twarzowej. Pracował pod okiem wielu znanych profesorów otrzymując wsparcie potrzebne w zawodzie, w procesie nauczania, działalności badawczej oraz asystowania na sali operacyjnej. W czerwcu 2010 roku wygrał konkurs na stanowiska pracy w zawodach, o złożonej strukturze jak Stomatologia i Chirurgia Szczękowo-Twarzowa-Gold dell ''Azienda Hospital - University of Modena na projekt". Regeneracja w chorobie kostno-stawowej - Wp2.5. Od stycznia 2012 r. do kwietnia 2013 roku uczęszczał na studia drugiego stopnia Master "Endodoncja i Chirurgia Jamy Ustnej" na Uniwersytecie Modena i Reggio Emilia. Od marca 2013 r. jest członkiem lokalnego zarządu Włoskiego Stowarzyszenia Dentystów (ANDI), a od marca 2014 r. pełni funkcję sekretarza Włoskiego Stowarzyszenia Stomatologów, które liczy ponad 450 lekarzy dentystów. Od 2015 roku jest członkiem Rady Młodych Stomatologów i Lekarzy Medycznych w Modenie. Od czasu ukończenia studiów prowadzi prywatną praktykę w Modenie, Sassuolo, Weronie i Sant'Agata Bolognese skupiając się na chirurgii jamy ustnej, protetyce i periodontologii. Kierownik własnego gabinetu praktyki prywatnej w Sant'Agata Bolognese od 2019 roku, Studio dentistico Dotti.